Niemal każdy rodzic wyczekuje z utęsknieniem pierwszego kroku swojego ukochanego dziecka. To nic dziwnego, iż pragniemy, aby nasze pociechy rozwijały się w prawidłowy sposób. Jak wskazuje fachowa literatura pierwsze kroki dziecka przypadają między 12 a 19 rokiem życia. Oczywiście, istnieją dobre sposoby na przyspieszenie i poprawienie tego procesu.

Książki o nauce chodzenia

W księgarniach, bibliotekach, czy też Internecie znajdziemy wiele pozycji, które traktują o prawidłowym rozwoju dzieci. Warto poszukać w nich również wskazówek, które mogłyby usprawnić proces nauki chodzenia. Należy jednak zwracać uwagę na książki i poradniki zawierające oficjalne i potwierdzone informacje, gdyż amatorskie "przemyślenia" mogą uczynić więcej złego, niż dobrego.

Pomoce w stawianiu pierwszych kroczków

Aby dziecko postawiło swoje pierwsze kroki musi ono najpierw rozwinąć odpowiednie ku temu mięśnie. Dlatego też pozwalanie dziecku na raczkowanie, czołganie się i przeciągnie spełni świetną rolę przy rozwoju fizycznym. Dodatkowo można pokusić się o zabawki i akcesoria, które pomogą dziecku rozwinąć zmysł równowagi. Niezastąpiony w tek kwestii będzie dziecięcy pchacz, który pewnością zachęci malucha do przemierzania wielkiego świata. Dzięki światełkom, melodyjkom i kolorowej stylistyce pchacz to bardzo atrakcyjna zabawka przyspieszająca naukę chodzenia. Nie zaszkodzą również spacery za rękę, chodzik, specjalne szelki, czy też wspólne zabawy, które pozwolą dziecku na prawidłową ocenę swoich sił i możliwości.