Każdy zaawansowany wędkarz doskonale zdaje sobie sprawę, że istnieje wiele rodzajów wędek i każda z nich ma swoje szczególne znaczenie. Inną bowiem będziemy łowić w przerębli, inną jeszcze w stawie, jeziorze, a jeszcze inną na przykład w rzece.

Są też takie wędki, które to nadają się jedynie do łowienia z brzegu, ale też takie, które przewidują wędkarstwo przy wykorzystaniu łodzi. Możemy tu wyróżnić choćby takie techniki, jak wędkarstwo batowe, spinningowe, podłodowe, odległościowe, gruntowe i wreszcie muchowe.

Rodzaje takiego wędkarstwa zawdzięczają swe nazwy poszczególnym typom wędek. Możemy tu wspomnieć przede wszystkim o metodzie z wykorzystaniem wędki muchowej. Wędka ta nazywana jest też często muchówką i składa się ona ze specjalnie do tego celu przystosowanych elementów określanych mianem materiałów muchowych. Wędki muchowe wykorzystywane są do łowienia, które to wymaga nie lada umiejętności i chodzi tutaj zarówno o znakomitą zręczność i jak i dobry zmysł obserwatorski. Wędki takie wyposażone są w specjalne, grube linki, które to umożliwiają wędkarzowi przy specjalnych umiejętnościach na podanie lekkiej przynęty na żądaną odległość. Wędzisko w wędkach muchowych najczęściej wykonywane jest z włókna węglowego, co nie we wszystkich rodzajach wędek jest stosowane, albo też wcześniej nie było wykorzystywane.

Oczywista jest tu także żyłka z haczykiem, na którym to się znajduje przynęta. Niekiedy spotykamy się z wędkami, które to posiadają sztuczne przynęty, stanowiące niejako produkt odrębny, innym razem wędkarze używają nawet żywych stworzeń do połowu. W przypadku wędek muchówek mówimy rzeczywiście o muchach, ale to także jedynie imitacja, a nie żywy organizm. Oczywiście nie traktujemy tu wyłącznie o muchach, ale ogólnie wszelkich owadach w różnym stadium rozwoju, niektóre spośród gatunków ryb szczególnie łapią się na taką imitację. Oczywistym zatem jest, że wędka muchowa to tak na dobrą sprawę zestaw, w którym to nie obejdzie się właśnie bez takiej wspomnianej sztucznej przynęty.

Nie można także zapomnieć o kołowrotku, który to w tym przypadku stanowi element ze szpulą ruchomą i niejednokrotnie mamy tu do czynienia z kołowrotkami uszczelnionymi i zamkniętymi, co jest istotne ponieważ wówczas do środka nie dostanie się piasek, czy nawet woda. Konkretniej mówimy tu jednak o hamulcu takiego elementu. Warto nadmienić, że kołowrotki nie są częścią wykorzystywaną w każdym typie wędek. Często też omawiane tu wędki oparte są o wysoko modułowy grafit, który to pozwala na większą sprężystość, co w efekcie pozwala na głębsze ugięcie, a to jest niezwykle pomocne przy najbardziej wyszukanych technikach łowienia. Jeżeli powyższy artykuł przekonał Cię do spróbowania wędkarstwa muchowego, koniecznie zapoznaj się z ofertą na BogdanGawlik.pl, a może znajdziesz odpowiedni sprzęt dla siebie!