Najnowsze badania dowodzą, że naukę języków obcych warto rozpocząć już w wieku niemowlęcym, czyli w momencie kształtowania się głównych dróg nerwowych w mózgu dziecka. Dzięki temu dziecko wykształci osobne drogi nerwowe dla różnych języków, a ich późniejsza nauka nie będzie sprawiała mu większych problemów. Oczywiście małego dziecka nie uczy się w ten sam sposób jak dziecka w wieku szkolnym czy nawet przedszkolnym, są na to określone sposoby tj. mówienie, czytanie, słuchanie, oglądanie filmów czy zabawa.

Mówienie to najprostszy i jeden z najbardziej skutecznych sposobów na oswojenie dziecka z brzmieniem nowego języka. Jeśli rodzic sprawnie posługuje się danym językiem obcym, dobrze aby właśnie w tym języku, co pewien czas będzie komunikował się z niemowlęciem. Najmłodsze dzieci i tak komunikują się ze światem zewnętrznym jedynie za pomocą gestów, zatem nie ma dla nich większej różnicy, czy mówimy do nich w języku polskim, angielskim, niemieckim lub jakimkolwiek innym. Ważne jest to, że w ich mózgach koduje się znajomość języka obcego, co będzie procentowało w przyszłości. Jeśli rodzić nie włada żadnym językiem obcym, zawsze może zapisać się na językowe zajęcia dla niemowląt. Tego typu zajęcia organizowane są w większości dużych ośrodków miejskich tj. Warszawa, Kraków czy Wrocław. W mniejszych miejscowościach alternatywą mogą być filmy animowane z oryginalną ścieżką dźwiękową w wybranym języku obcym lub płyty do nauki języka obcego.

Inna metoda nauki, z której często korzysta się podczas zajęć dla niemowląt, zwłaszcza tych językowych, to czytanie. Czytać można w zasadzie wszystko, ponieważ w początkowej fazie nauki ważne jest jedynie oswajanie dziecka z nowym językiem, a nie jego rozumienie. W kolejnym etapie można przejść do czytania pozycji dedykowanych dla dzieci. Szczególnie atrakcyjną opcją są książeczki obrazkowe z płytą. Wystarczy włączyć płytę i pokazywać dziecku kolejne strony książeczki z obrazkami. Dużą atrakcją dla dzieci jest także śpiewanie i recytacja wierszyków przez rodziców, oczywiście w języku obcym. Dzieci chętnie słuchają, a największe znaczenie w przyswajaniu nowego brzmienia ma nie treść, ale ton i rytm danej wypowiedzi lub piosenki.

Językowe zajęcia dla niemowląt obfitują również w różnego rodzaju gry i zabawy. Śpiewaniu piosenek lub recytacji wierszyków towarzyszy wówczas klaskanie lub wykonywanie charakterystycznych gestów przykuwających uwagę dziecka. W ten sposób dzieci oswajają się z nowym językiem, a przy okazji budują silniejszą więź z rodzicem, który zawsze jest uczestnikiem takiej zabawy.