Chociaż podstawową zaletą laptopa jest jego mobilność, to nie powinno umknąć naszej uwadze, iż jego małe rozmiary to zaleta niemal równie istotna i przyczyniająca się do znacznie częstszego wykorzystywania w domach laptopów aniżeli standardowych komputerów PC. Podczas pracy w domu najczęściej używanym źródłem energii staje się wtedy nie bateria, a zasilacz do laptopa.

Podstawowe parametry

Uszkodzenie wtyczki, kabla, zgubienie lub awaria to podstawowe przyczyny, które zmuszają nas do zakupu nowego zasilacza, dlatego też ważne jest aby wiedzieć na jakie jego parametry zwrócić uwagę przy zakupie. Zasilacz do laptopa opisany jest kilkoma parametrami: napięciem zasilacza, którego wartość podawana w woltach (V) nie powinna odbiegać od wartości dedykowanej, natężenie prądu, podawane w amperach (A), który to parametr powinien przekraczać wartości graniczną podaną na laptopie, gdyż zbyt mały prąd może uszkodzić laptopa, moc zasilacza, podawana w watach (W), jest iloczynem wartości napięcia i natężenia prądu, rodzaj wtyczki, która zależna jest od modelu laptopa.

Dbałość o najsłabsze ogniwo

Aby uchronić się przed koniecznością częstej wymiany musimy wiedzieć jak chronić nasz zasilacz do laptopa. Najczęstszą przyczyną uszkodzeń jest przerwanie kabla, dlatego też powinniśmy układać go w takim miejscu, które zapewni mu ochronę przed przecięciem lub wyrwaniem.