Relacje polsko chińskie zmieniają się dynamicznie, ale idą w kierunku lepszego. Wraz z tym zmienia się również w obu społeczeństwach wzajemne zainteresowanie sobą. Polacy chociażby chętnie uczą się chińskiego, ale wraz z tym również kupują coraz więcej chińskich publikacji. Dziś rolą tłumaczy jest nie tylko więc tłumaczenie rozmów pomiędzy partnerami z obu krajów jeżeli chodzi o biznes, ale również często tłumacz polsko chiński otrzymuje zlecenia przetłumaczenia książek z języka polskiego na chiński lub odwrotnie.

Oczywiście tłumacz polsko chiński to osoba pracująca w dość specyficzny sposób z racji metod tłumaczenia takiej książki. To nieco inna forma tłumaczeń, aniżeli w przypadku kiedy mówimy o tłumaczeniu na przykład biznesowym w czasie prowadzenia rozmaitych negocjacji. W tym wypadku bowiem tłumacz polsko chiński będzie musiał przede wszystkim wczytać się kontekst tego co tłumaczy, doskonale wczuć się w role bohaterów, a ostatecznie tak zmienić słowa, by wszystko pasowało jednocześnie do treści książki, ale nie było zbyt odległe od kontekstu kulturowego osoby, która będzie tą książkę czytała. Innymi słowy kultura z takiej książki i wszystkie zdarzenia muszą być zrozumiałe nie tylko lingwistycznie, ale również treściowo. Dzięki temu, że osoba taka jak tłumacz polsko chiński ciężko pracuje i w większości wypadków to również osoby obdarzone artystycznymi zdolnościami mamy do czynienia z tak wspaniałymi przekładami książek chińskich, a także często tłumaczone są nasze publikacje na język orientu.

Przyznać trzeba, że tłumacz polsko chiński to niesamowicie dochodowa praca, a z racji dużego zainteresowania Chińczyków nami i wzajemnie po dzień dzisiejszy brakuje w tej branży rąk do pracy. To więc doskonała wskazówka dla osób uczących się właśnie języka chińskiego. Być może właśnie ostatecznie tłumaczenie książek stanie się dla nich pasją na całe życie i przy okazji sposobem na zarobek. Warto zastanowić się nad naszą nauką również w takim właśnie kontekście. Tłumaczenie książek to specyficzny rodzaj tłumaczeń, który jednak przynosi wiele korzyści.