Mówi się, że coraz mniej czytelników mamy, że ludzie niechętnie czytają książki, wolą "skanować" strony internetowe, nie potrafiąc skupić się na standardowej książce, mającej dużo większą objętość. Czy to prawda? Trudno dyskutować ze statystykami, choć to nadal tylko statystyki. Nadal bowiem można znaleźć osoby czytające książki w pociągach, autobusach, przychodniach, w przerwach między zajęciami. I nie zawsze są to lektury, czy pozycje obowiązkowe na studiach. Są jeszcze prawdziwi czytelnicy!

Nie można jednak zapomnieć, że współczesny człowiek ma coraz mniej czasu. Nauka, praca, znajomi, partner, zajęcia dodatkowe, pomoc rodzinie, w domu, dodatkowe szkolenia, to wszystko pochłania czas wolny, Dlatego też współcześni czytelnicy nie czytają wszystkich książek, starannie dobierają publikacje. Zwracają też uwagę na plebiscyty, rankingi, obiektywne opinie. To im pozwala zaoszczędzić czas, wybierać tylko sprawdzone, warte czytania książki. Na pewno też czołowo śledzą plebiscyt, jakim jest Książka Roku 2015. Jest to w końcu bardzo znany i ceniony plebiscyt, dzięki któremu aktywni czytelnicy mogą poznać publikacje, które na pewno ich zaciekawią. Głosują tylko osoby mające zweryfikowane konto w serwisie, dzięki czemu nie ma możliwości, by ktoś zagłosował przypadkowo i kilkukrotnie. Każdy może oddać głos w jednej kategorii. A kategorii jest sporo. Przede wszystkim znajdziemy kryminał, sensacja, thriller, dalej literaturę piękną, literaturę faktu, horror, literaturę obyczajową, fantastykę, science-fiction, autobiografie, literaturę młodzieżową a także powieści historyczne, Jak widać, każdy znajdzie dla siebie odpowiednią kategorię, w której może oddać głos a także w której znajdzie coś dla siebie.

Zostało tylko kilkanaście dni, by taki głos oddać a wierni czytelnicy czekają. To dla nich bardzo ważne, by być na bieżąco, by wiedzieć, co się aktualnie czyta, jakie są trendy, co jest ważnego w literaturze. Poza tym, dla osób narzekających na brak czasu, na pewno ważne jest, by czytać książki polecane, które zdobyły rozgłos, które rzeczywiście zachęcają do czytania, które niosą za sobą pewne wartości. Przecież publikacji jest teraz tyle, że nie ma możliwości, by poznać je wszystkie. Dlatego takie plebiscyty, rankingi są niezmiernie ważne. Korzystają na nich osoby w każdym wieku, dzieci, młodzież, osoby dojrzale i starsze. W końcu książki wzbogacają, rozwijają wyobraźnię, wzbogacają słownictwo. Są niezastąpionym tematem do rozmów a także formą rozrywki, relaksu, na który każdy może sobie pozwolić.