Choć brzmi groźnie, ciemieniucha u niemowlaka to grube, żółte łuski, które pojawiają się na jego głowie zwykle kilka dni po przyjściu na świat. Zdaniem pediatrów, częściej pojawia się w okresie letnim niż zimowym. Winą za jej powstawanie możemy obarczyć nadmierne działanie gruczołów łojowych, które znajdują się na główce malucha. I nawet codzienne, skrupulatne mycie, nie daje absolutnej pewności, że łuski nie pojawią się. Szczęściem jest jedynie fakt, że gdy nawet ciemieniucha u niemowlaka zacznie się tworzyć, to malec nie będzie odczuwał z tego powodu żadnego dyskomfortu. Łuski bowiem ani nie swędzą, ani nie bolą. Stanowią jedynie defekt natury estetycznej.

Jak długo to trwa?

Jak zostało to już wcześniej wspomniane, za żółte łuski odpowiadają gruczoły łojowe. Hormony matki, które jeszcze przez jakiś czas znajdują się w ciele maluszka, powodują że ów gruczoły pracują zbyt intensywnie, wydzielając duże ilości łoju, który zasychając na skórze dziecka i łącząc się ze złuszczonymi komórkami naskórka, tworzy ciemieniuchę u niemowlaka, o różnym stopniu nasilenia.

niemowlę

Dolegliwość najczęściej ustępuje samoistnie w okolicach trzeciego miesiąca życia, gdyż to właśnie wtedy gruczoły łojowe zaczynają regulować intensywność swojego działania. Wyjątkiem są jedynie sytuacje, w których łuski mogą stać się bolączką rodziców, aż do ukończenia przez malca drugich urodzin.

Cierpliwość – ponad wszystko

Ciemieniucha u niemowlaka może trwać nawet kilka tygodni! Nie znaczy to jednak, że w późniejszym wieku można odpuścić sobie staranną pielęgnację jego główki. Zdarzają się sytuacje, kiedy łuski powracają i proces ich zwalczania należy rozpocząć od nowa. Jedno pozostaje pewne – walcząc z ciemieniuchą należy uzbroić się w cierpliwość.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Choć ciemieniucha u niemowlaka zazwyczaj nie wymaga specjalistycznego leczenia ani konsultacji z lekarzem, czasami rodzice tocząc batalię z tą dolegliwością czują, że nie dają rady. Wówczas mogą udać się do dermatologa, który po obejrzeniu malucha, przepisze specjalną maść do smarowania skóry głowy oraz szampon.