Społeczeństwo XXI wieku czyta coraz mniej. To fakt ogólnie wszystkim znany. Mówi się, że sztuka czytanie wśród młodych ludzi prawie zupełnie zanikła. Książka już dawno przestała być głównym źródłem wiedzy. Zastąpił ją komputer, tablet i internet.

„Dobra książka ożywia umysł i duszę”. Telewizja nie pozwala użytkownikom na samodzielne myślenie. Wszystko jest podane jak na tacy:sceny, postacie, muzyka, mimika i ton głosu. Nie mamy szans na zmianę. Czytając ta swoboda jest większa, ponieważ wymyślamy wszystko sami. Podczas procesu czytania, wszystkie procesy przetwarzania informacji zachodzą w świadomości czyli tym samym trochę wolniej. Obserwując kartki, jako czytelnicy, stopniowo wchodzimy w narrację. Tempo narracji, wyobrażania postaci i delektowania się historią zależy od nas.

Czytanie uczy wielu rzeczy, między innymi cierpliwości. To wielka przyjemność pozwolenie sobie na zaznaczenie najistotniejszych fragmentów książki, które nas zainspirowały do może jakiś zmian. Od dawna wiadomo, że człowiek, który czyta dużo ma mniejsze problemy z ortografią i interpunkcją, a jego słownictwo jest bogatsze. Dzieci i młodzież nie powinny być obojętne na literaturę. Można się z niej dowiedzieć fascynujących faktów, wczuć się w czyjąś postać i prowadzić bujne życie wewnętrzne. Dzięki temu człowiek uczy się współodczuwać i być wrażliwym na druga osobę. Jest to ważne szczególnie w dobie biurokracji i portali społecznościowych.

Lekkość wypowiadania swoich myśli w elokwentny sposób to bardzo przydatna umiejętność w życiu. Dane liczbowe są przerażające. Dzieci w wieku podstawówkowym i gimnazjalnym więcej czasu spędzają przed ekranem komputera, tableta bądź telewizora niż na rozmowie twarzą w twarz, czytaniu a nawet zabawą na świeżym powietrzu. Licealiści cześciej sięgają po książkę, która nie jest ich obowiązkowa lekturą.

W szkołach powinno się szerzyć miłość do książek wykraczających poza kanon lektur. Jak już raz człowiek zakocha się w czytaniu, to ta miłość pozostanie mu do końca życia.