Quilling jest techniką należącą do papieroplastyki, która polega na tworzeniu różnych dekoracji, figurek, czy kartek okolicznościowych, przy pomocy wąskich pasków papieru, które zwija się w spiralne sprężynki i formuje w odpowiednie kształty. W ten sposób powstają elementy, z których skleja się różne kompozycje. Oprócz różnokolorowych pasków do quillingu, przydadzą się również szablony, igła do skręcania elementów, specjalny grzebień, karbownica, klej i precyzyjne nożyczki. Quilling to świetna zabawa dla dzieci i dla dorosłych. Świetnie nadaje się do ćwiczenia motoryki małej, kreatywności i zręczności.

Paski do qillingu tak jak wspomnieliśmy można zwijać i formować z nich najróżniejsze kształty. Ta technika nadaje się świetnie do robienia ozdób świątecznych. Można stworzyć unikalne aniołki, płatki śniegu, gwiazdki, czy zachwycające kartki, które można wysłać z życzeniami do najbliższych. Stosując technikę quillingu można również ozdobić wielkanocne wydmuszki, czy inne dekoracje. Bardzo popularne są kwiaty z pasków papieru. Można wykonać niepowtarzalne kompozycje, bukiety, mozaiki na kartce papieru, przestrzennie lub nawet na ścianie.

Jeden pasek, wiele wcieleń...

włóczkiPaski do quillingu można pociąć samemu nożyczkami, albo kupić gotowe w sklepach. Na rynku jest duży wybór specjalnych pasków. Najczęściej mają one szerokość 3, 5 lub 8 milimetrów i paskowane są po 100 lub 150 sztuk, uporządkowanych kolorystycznie. Wśród różnych pasków quillingu dostępnych w sklepach można też znaleźć specjalne rodzaje w kształcie płatków, lub karbowane. Jest to dodatkowa atrakcja, która pozwala jeszcze bardziej uatrakcyjnić wykonywane prace. Paski do quillingu mogą też być wykonane z różniących się od siebie rodzajów papieru, dlatego decydując się na zakup w sklepie stacjonarnym warto dotknąć pasków. Papier perłowy na przykład nie dobrze współpracuje z większością rodzajów kleju, dlatego czasem trudno z nich coś stworzyć.

....i wiele kolorów.

Problematyczna może się też okazać gramatura papieru, najlepiej wypróbować produkty różnych firm i wybrać ten, z którym najlepiej się będzie pracowało. Warto też poruszyć temat kolorów pasków. W sklepach dostępne są dwa warianty: paski w jednym kolorze, albo paski w zestawie kolorystycznym najczęściej kilku odcieni pasujących do siebie (np. coraz ciemniejsze). Paski do quillingu  mogą być sklejone na końcach, lub nie sklejane. Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z quillingiem dobrym rozwiązaniem mogą się okazać gotowe zestawy, które zawierają najważniejsze akcesoria i kilka tysięcy różnokolorowych pasków.