Dobrej jakości statyw do kamery to nieodłączny element wyposażenia każdego profesjonalnego fotografa i filmowca (kamerzysty). Sprzęt tego typu pozwala na ustawienie kamery lub lustrzanki w odpowiednim miejscu i wykonanie niezwykle ostrego zdjęcia, lub nagranie płynnego materiału wideo bez efektu drżącej dłoni. Oczywiście współcześnie wielu amatorów filmowania zamiast klasycznych statywów używa gimbali i filmuje z ręki, ale w przypadku większych i cięższych lustrzanek czy profesjonalnych kamer taki sprzęt się zwyczajnie nie sprawdzi lub jego zakup będzie po prostu zbyt drogi – duże gimbale (urządzenia stabilizujące kamerę) są bardzo drogie, znacznie droższe od statywów.

Płynne ujęcia i ostre, wyraźne fotografie

Sięgając po statyw do kamery lub lustrzanki, uwalniasz się od konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu. To bardzo ważne, gdy filmujesz jakieś wydarzenie lub przez kilka godzin czekasz na doskonałe ujęcie. Poza tym obecność dobrej jakości głowicy na statywie to możliwość bardziej płynnego prowadzenia kamery, w pionie i w poziomie. Dzięki temu Twoje materiały wideo zyskują na jakości, stają się bardziej przyjazne w odbiorze. W przypadku fotografii statyw pozwala na wykonanie niezwykle ostrego, wyraźnego zdjęcia. Brak efektu drżenia sprzyja zogniskowaniu na wybranym punkcie przestrzeni. Dzięki temu zdjęcia wykonywane z pomocą statywu do kamery zawsze mają znacznie lepszą jakość niż zdjęcia wykonane z ręki.

Jaki statyw wybrać?

W sprzedaży znajdziesz całe mnóstwo statywów do kamer i aparatów cyfrowych. Szukając sprzętu dostosowanego do własnych potrzeb, największą uwagę zwróć na jego trzy podstawowe elementy techniczne. Na wagę, konstrukcję nóg oraz rodzaj zastosowanej głowicy do montażu kamery – aparatu fotograficznego. statyw do kameryDobrej jakości statyw do kamery nie może być sprzętem lekkim, bo nie będzie spełniał powierzonej mu funkcji – nie będzie stabilizował kamery. Większa waga statywu zapobiega jego poruszeniu podczas obsługi kamery/aparatu. Nogi w statywie powinny być szerokie i stabilne, powinny również umożliwiać zablokowanie każdej z nich w sposób indywidualny, na pożądanej przez użytkownika wysokości. Dzięki temu statyw można ustawić na każdym rodzaju nawierzchni, również na stromym stoku lub na skałach, bez ryzyka jego przypadkowego przewrócenia. Najważniejszym elementem każdego statywu do kamery jest jednak głowica. Ta powinna gwarantować płynność ruchu kamery, zapobiegać drganiom i oferować możliwość poruszania kamerą w każdym kierunku. Dobrym wyborem dla miłośnika filmowania będzie zakup statywu z głowicą 3D, dającą możliwość płynnego ruchu kamerą w każdym kierunku.