Dzieci są zafascynowane zabawkami, które dają możliwość łączenia i rozszczepiania elementów. Bardzo lubią mieć swobodę tworzenia, dlatego tak chętnie sięgają po klocki. Warto to wykorzystać i podsuwać swojemu dziecku odpowiednie zestawy. Klocki dla dzieci powinny być jednak dostosowane do wieku i możliwości, w przeciwnym razie maluch nie poradzi sobie z ich opanowaniem.

Cechy klocków dla małych dzieci

Najmłodsze pociechy potrzebują kloców o dość dużych elementach, które będzie im łatwiej chwycić. Poszczególne części powinny być nie tylko w miarę duże, ale także miękkie (wykonane z odpowiedniego tworzywa sztucznego lub pianki) i dające się łatwo wpinać i wypinać z konstrukcji. Warto sprawdzić, czy gotową budowlę łatwo jest zburzyć ruchem jednaj ręki, ponieważ zbyt luźne klocki będą się rozpadać. Tutaj zdecydowanie ważniejsza będzie jakość od ilości elementów, ponieważ maluchy nie potrzebują stu klocków do zabawy, ale najczęściej ograniczają się do kilkunastu, z których wykonują niskie konstrukcje. Często klocki dla dzieci występujące w zestawach mogą zawierać dodatkowe części, które ułatwią tworzenie tematycznych budowli (np. płotek do farmy lub drzewka, kółka do pojazdów itd.). klocki dla dzieci

Od kiedy klocki to odpowiednia zabawka dla dziecka?

Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i dobrze wie, z jakimi zabawkami jego pociecha sobie poradzi, a które z nich lepiej odłożyć na później. Producenci na każdym swoim produkcie umieszczają oznakowanie, w którym sugerują optymalny wiek dziecka dla zabawki. Jest to opis orientacyjny, ponieważ każde dziecko rozwija się we własnym tempie i opanowuje określone umiejętności w innym czasie. Można jednak przyjąć, że pierwszymi klockami możemy zainteresować już rocznego maluszka. Na początek niech będą to sortery, które uczą rozpoznawania kształtów i dopasowywania określonych klocków do wyciętego otworu. Drugi rok życia to idealny moment na klocki, które można ze sobą spinać, pod warunkiem, że elementy posiadają dość wyraźne wypustki. W ten sposób dziecko będzie mogło z łatwością łączyć klocki, a także zmieniać ich położenie w razie potrzeby. Klocki dla dzieci powinny mieć wyraziste, łatwe do odróżniania barwy, dzięki którym maluch nauczy się jednocześnie rozpoznawania kolorów.