Większość dzieci ma dzisiaj nadmiar zabawek, a zatem wybór tego typu przedmiotu na prezent może wydać się błędem. Jeśli jednak wybierzemy odpowiednią zabawkę, sprawimy przyjemność nie tylko dziecku, ale również jego rodzicom. Co zatem wybrać na pierwszą zabawkę dla małego dziecka?

Zabawki sensoryczne

To cała gama zabawek, które oddziałują na zmysły dziecka (na dotyk, słuch, węch i wzrok) i tym samym stymulują jego prawidłowy rozwój. Niektóre rodzaje tego typu zabawek pełnią również inną funkcję, pomagają w usypianiu malucha.

ogromny miś na prezent dla dziecka

Doskonałym przykładem takich zabawek są misie szumisie, czyli maskotki wyposażone w specjalne sensory, które reagują na ruch i płacz dziecka, automatycznie włączając i wyłączają się, ułatwiając tym samym zasypianie malucha. Misie szumisie to hit ostatnich sezonów i prawdziwe wybawienie dla rodziców dzieci, które mają kłopot z zasypianiem i które często budzą się w nocy. Dzięki misiom szumisiom i emitowanym przez nie szumom dziecko szybciej się uspokaja, wycisza się, łatwiej zasypia, a jego sen jest dłuższy i głębszy. Innym przykładem zabawki sensorycznej dla malucha może być karuzela nad łóżeczko. Tego typu przedmiot również pomoże w usypianiu dziecka, w odróżnieniu od misia szumisia wymaga jednak nakręcenia – to rodzic uruchamia karuzelę, a ta samoczynnie wyłącza się po upływie określonego czasu.

Zabawki edukacyjne

To pokrewna grupa zabawek, której zadaniem jest doskonale umiejętności manualnych i zdolności poznawczych dziecka. Tego typu zabawki dedykowane są dla nieco starszych, kilkumiesięcznych dzieci. Doskonałym ich przykładem są różnego rodzaju maty edukacyjne. Takie maty wyposażone są w wiele ruchomych elementów, za które dziecko może złapać i które może bezpiecznie ugryźć. Sama mata stanowi również bezpieczny rodzaj podkładu, gdy dziecko chcemy położyć na podłodze.

Wybierając zabawkę dla malutkiego dziecka pamiętaj, by był to przedmiot bezpieczny w użytkowaniu, dostosowany do jego ograniczonych możliwości. Stawiaj zatem na takie przedmioty jak misie szumisie, maty edukacyjne czy grające karuzele, dzięki którym dziecko ćwiczy swoją sprawność manualną i jednocześnie relaksuje się, uspokajając swoje emocje.