Ciało podczas ciąży ulega zmianom, skóra staje się bardziej wrażliwa i skłonna do podrażnień. Dzieje się tak za sprawą wzmożonej produkcji estrogenów, czyli kobiecych hormonów. Duże stężenie hormonu we krwi sprawia, że skóra przestaje się bronić, łatwo wysusza, staje się czerwona, piecze, mocno reaguje na kosmetyki, a nawet niektóre tkaniny. Na ten czas należy zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne i bardziej zwracać uwagę na otoczenie.

Ubrania dla kobiet w ciąży

Skóra potrzebuje oddychających tkanin, a także obszernych, luźnych ubrań. W czasie ciąży doskonale sprawdzi się zatem szeroki tiszert, koszula ciążowa, tunika, czy sukienka z dzianiny. Unikajmy obcisłych, ocierających elementów garderoby, które będą tylko wzmagały problem. Niewskazana jest odzież bez podszewek, która posiada zamki błyskawiczne (zamki mogą uwierać).

Uciążliwe rozstępy

Wiele kobiet zmaga się w trakcie ciąży z pojawiającymi się rozstępami. To charakterystyczne, biało różowe pręgi powstające wskutek szybkiego rozciągania się skóry. Struktura tkanki jest w tym czasie osłabiona, dlatego istnieje duże ryzyko powstawania rozstępów. Warto zacząć dbać o skórę już we wczesnym etapie ciąży, najlepiej za pomocą delikatnych, bezpiecznych olejków. Niektórzy specjaliści zalecają nawet stosowanie zwykłej oliwy z oliwek, która daje nam stuprocentową pewność, że jest bezpieczna dla zdrowia mamy i dziecka. Redukuje też prawdopodobieństwo powstania alergii. Po wmasowaniu oliwki musimy odczekać na jej całkowite wchłonięcie. Przyda się luźna koszula ciążowa, którą możemy zarzucić na ciało, jednocześnie nie utrudniając kosmetykowi działania.

Skórka pomarańczowa

Cellulit to kolejny mały problem, który pojawia się w trakcie ciąży. Skórka pomarańczowa to odkładający się tuż pod skórą tłuszcz w postaci małych skupisk. Nie warto z nim walczyć, a na pewno nie za pomocą środków przeznaczonych do cellulitu. Takie preparaty zawierają kofeinę oraz L-karnitynę, które mogą szkodzić dziecku. Nie trzeba się tak przejmować pojawieniem się cellulitu - zazwyczaj jest to problem przejściowy, który znika niedługo po porodzie. Czasami jest to po prostu problem wynikający z zatrzymywania wody w organizmie. Warto raczej skupić się na masażach skóry za pomocą wspomnianych wyżej olejków. Przyda się również przewiewna koszula ciążowa, dzięki której skóra będzie lepiej oddychać i nie straci jędrności.

Kosmetyki

W czasie ciąży sięgajmy po kosmetyki przeznaczone do skóry wrażliwej i delikatnej. Specjaliści radzą unikać preparatów przeciwzmarszczkowych, które wykazują silnie działanie i mogą powodować podrażnienia. Im mniej składników w kremie lub balsamie, substancji zapachowych i sztucznych konserwantów, tym lepiej.