Wędkarstwo jest obecnie jednym z najpopularniejszych metod połowu ryb. Niewiele osób jednak wie, jak różnorodny jest to sport. Dla wielu osób jest to żmudne siedzenie nad brzegiem jeziora, jednak istnieje wiele odmian, które czasem mogą przyjmować nawet ekstremalne formy. Jednym z ciekawszych typów łowienia ryb jest wędkarstwo muchowe, czyli flyfishing.

Wędkarstwo muchowe jest stylem łowienia, który opiera się na użyciu syntetycznej muchy jako przynęty. Osoba, która wędkuje tym stylem jest wyposażona w wędkę muchową, która jest zaopatrzona w kołowrotek muchowy. Dodatkowo, do łowienia na muchę wykorzystuje się specjalnego rodzaju linki.

Jeżeli chodzi o same linko do flyfishingu, istnieją trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest linka pływająca. Jest to najczęściej używana linka. Jej działanie polega na tym, iż cały czas unosi się na wodzie, przez co przynętą również pływa po tafli wody. Drugim typem wykorzystywanych linek są linki tonące. Charakteryzują się one szybkością tonięcia. Szybkość ta wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów na sekundę. Wyróżnia się również linki pośrednie, które stanowią swego rodzaju połączenie linki pływającej z linką wolnotonącą. Zachowanie takiej linki zależy przede wszystkim od sposobu prowadzenia.

Charakterystyczną cechą, która odróżnia flyfishing od innych rodzajów wędkarstwa jest przynęta w formie sztucznej muszki. Rozróżnia się bardzo wiele typów much. Jednym z nich są muchy suche, czyli imitacje takich owadów jak ochotka, konik polny czy chrząszcza. Ponadto, wyróżnić można muchy mokre, które najczęściej są imitacjami poczwarek. Bardzo często są wykorzystywane również streamery, które są imitacjami niewielkich ryb lub pijawek.

Wędkarstwo muchowe najczęściej jest wykorzystywane do połowów pstrągów oraz lipieni. Ponadto, równie często tą techniką łowi się trocie czy łososie, a nawet niektóre ryby karpiowate. Łowienie na muchę równie dobrze spisuje się w połowach okoni i wzdręg.

Wędkarstwo muchowe może być dla wędkarza bardzo ciekawą odskocznią od monotonnego i żmudnego łowienia na spławik