Dobierając oświetlenie do naszych pomieszczeń mamy szerokie pole do popisu. Możemy zastosować lampy sufitowe, wymyślne żyrandole, lampy w stylu loft lub różnego rodzaju kinkiety. W tym artykule zajmiemy się w szczególności tym ostatnim typem. Aktualnie szeroko pojęty rynek lamp i oświetlenia dla domów i mieszkań bardzo ewoluował, a to, co nazywane było kiedyś kinkietem, obecnie odchodzi do tzw. lamusa – sam termin nabrał zupełnie nowego świeżego znaczenia.

Nowa era lamp ściennych

Jak wszyscy doskonale wiemy, oryginalnie kinkietem nazywano lampę boczną przymocowaną do ściany. Była ona kontrą dla tradycyjnych lamp sufitowych i żyrandoli, które montowało się na tzw. piątej ścianie – suficie. Tego typu klasyczną wersję kinkietu często widywało się w sypialniach po dwóch stornach łóżka małżeńskiego i pełniły one funkcję zarówno głównego oświetlenia, jak i lampki nocnej. Od pewnego czasu kinkiety przechodzą prawdziwą rewolucję, a to, co w sklepach podpisane jest taką nazwą, bardzo często nie ma zbyt wiele wspólnego ze swoim desygnatem. Obecnie z kinkietów korzysta się również w przedpokojach, salonach, kuchniach, a nawet łazienkach czy garażach.

Lampy dla najmłodszych

Kinkiety równie dobrze sprawdzą w pokoju dziecięcym. Dodatkowo warto zaznaczyć, że producenci mebli dla dzieci zadbali o to, aby ich oferty były bogate również w kinkiety specjalnie przystosowane właśnie do pomieszczeń dla najmłodszych. Znajdą się tam różnego rodzaju lampy ścienne w oryginalnych wzorach i ciekawych barwach. Tego typu kinkiety to z pewnością dobry wybór, który spełni swoje zadanie zarówno od strony funkcjonalnej, jak i estetycznej.

kinkiety

Ogromny wybór, a preferencje konsumenckie

Trzeba zaznaczyć, że kinkiety zyskały na różnorodności nie tylko, jeśli chodzi o samą kategorię produktową, ale także stylistykę. Jeszcze jakiś czas temu słysząc słowo kinkiet, łączyliśmy go raczej z tradycyjnymi wnętrzami urządzonymi w drewnie. Aktualnie na popularności zyskują designerskie kinkiety, które świetnie sprawdzą się w nowym budownictwie. Nowoczesny styl lamp ściennych jest tym, czego oczekiwali klienci, którzy bardzo często decydują się nawet na zastąpienie głównego oświetlenia sufitowego właśnie w taki sposób. Z pewnością ciężko byłby wymienić w tym momencie konkretne podkategorie dla kinkietów. Jak już wspominaliśmy, w sklepach internetowych i stacjonarnych wybór jest tak duży, że jedyną opcją jest się tam udać i wybrać coś względem swojego własnego gustu, który to przecież zawsze okazuje się niezastąpiony.