Jeśli zajmujesz się produkcją ozdobnych albumów, dekoracyjnych zaproszeń czy kartek okolicznościowych, z pewnością potrzebujesz do tego dużej ilości papierowych, filcowych lub innych ozdób. Takie scrapki możesz dziś bez najmniejszego problemu kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży materiałów do scrapbooking i szeroko pojętego rękodzieła, a jeśli dysponujesz odpowiednim sprzętem, tego typu wycinanki możesz wykonać również samodzielnie. Jaka opcja jest bardziej opłacalna?

Gotowe scrapki ze sklepu

Narzędzia leżące na kartce papieruTo idealna opcja dla tych osób, które przygotowują niewielką ilość zaproszeń, kartek czy albumów dekoracyjnych, robią to w celach czysto hobbystycznych, na potrzeby prywatne lub na prośbę znajomych. W takiej sytuacji zakup gotowych scrapek wydaje się w pełni uzasadnioną decyzją. W sklepach z akcesoriami do scrapbookingu znajdziesz duży wybór gotowych scrapek wielu różnych typów, rozmiarów i kolorów. Mniej skomplikowane i nieduże scrapki są wyjątkowo tanie i za kilka-kilkanaście złotych kupisz ich wystarczającą ilość do przygotowania kilku dekoracyjnych zaproszeń, kartek okolicznościowych czy ozdobienia tematycznego albumu.

Scrapki przygotowane własnoręcznie

Jeśli planujesz zaangażować się w produkcję okolicznościowych zaproszeń lub innych dekoracyjnych przedmiotów, zamiast zakupu gotowych produktów, wartą rozważenia opcją będzie inwestycja w profesjonalny ploter do kreślenia, wycinania lub tłoczenia, ewentualnie w jego tańszą wersję do zastosowań hobbystycznych, czyli w specjalną maszynkę do cięcia i tłoczenia, głównie w papierze dekoracyjnym, przy pomocy specjalnych wykrojników. Oczywiście trzeba pamiętać, że zakup tego typu urządzenia, zwłaszcza jeśli chcesz zainwestować w profesjonalny ploter, to dość duży koszt oscylujący w granicach 1-2 tys. złotych. Dysponując tego typu sprzętem, nie masz już jednak żadnych ograniczeń w kwestii tworzenia ozdób – scrapek według własnego pomysłu, w rozmiarach i kolorach idealnie dostosowanych do własnych potrzeb. Poza tym samodzielnie wyprodukowane scrapki są znacznie tańsze od gotowych, kupionych w sklepie.