Zaraz po ozdobach na szyję, bransoletki zakładane na nadgarstek, ramię lub kostkę są prawdopodobnie najstarszą formą biżuterii. Jeden z pierwszych pisemnych zapisów wzmiankujących o ludziach noszących bransoletki znajduje się w Pismach Hebrajskich. Biblia wspomina z kolei, że istnieją trzy rodzaje bransoletek: jeden noszony wyłącznie przez mężczyzn, jeden noszony tylko przez kobiety i jeden, który nadaje się dla obojga płci. A jakie dokładnie były modne bransoletki w zamierzchłej przeszłości? modne bransoletki

Moda sprzed lat

Chociaż bransoletki są stosunkowo często wymieniane we wspomnianych Pismach Hebrajskich, ich charakterystyczne cechy nie są tam nigdzie opisane. Niektóre najstarsze artefakty bransoletek zostały wykonane z brązu oraz złota i pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat. Większość miała kształt cylindryczny lub owalny, z rozszerzającymi się końcówkami w kształcie trąbek. Złote bransoletki były typowo pozbawione ozdób, kute i wygięte w swój klasyczny kształt, za to bransoletki z brązu zdobiły zazwyczaj bogate wzory. Mniej więcej w tym samym czasie germańscy i skandynawscy wojownicy często nosili spiralne naramienniki do celów dekoracyjnych i ochronnych. Modne bransoletki tamtych czasów zdobiły więc zazwyczaj motywy bitewne, z wyobrażeniami smoków na czele. Tamte obręcze obejmowały zazwyczaj całe przedramię. W Ameryce prekolumbijskiej rdzenni rzemieślnicy wytwarzali bransoletki ze złota, cennych minerałów i kryształków górskich.

Egipskie bransoletki

W dawnym Egipcie ludzie również nosili te ozdoby, ale modne bransoletki wyglądały nieco inaczej. W starożytnych grobowcach egipskich odkryto sztuki wykonane ze złotych koralików, obręczy oraz wymyślnych zapięć. Wiele bransoletek wykonanych z gładkich lub emaliowanych metali nie zostało ozdobionych kamieniami. W czasach Pierwszej Dynastii bransolety noszone przez członków rodziny królewskiej były wykonane z prostokątnych koralików zwanych serekhs, z turkusowymi, złotymi i niebieskimi szkliwami. W okresach starożytnych minojskim i mykeńskim, modne bransoletki były wykonane z blachy i miały skomplikowane łańcuchy z pętelkami. Starożytni Asyryjczycy i Grecy często mieli dwa rodzaje bransolet: spiralne zwinięte w formie węży i sztywne pierścienie z emaliowanymi sfinksami, głowami lwów lub baranów. W epoce żelaza te spiralne formy były powszechne również w Europie. Scytyjscy szlachcice nosili sztywne złote bransoletki z motywami zwierzęcymi około ósmego wieku przed naszą erą. Ta grupa potężnych, koczowniczych plemion południowo-wschodniej Europy i Azji, była znana ze swoich wyrobów ze złota. Wśród tych ozdób najpopularniejsze były właśnie bransoletki.