Na sklepowych półkach już jakiś czas temu pojawiły się pierwsze świąteczne produkty, w reklamach widać Mikołaje i renifery, a kalendarz codziennie przypomina nam, że Boże Narodzenie coraz bliżej. To znak, że już czas rozpocząć przygotowania do najbardziej rodzinnego i pełnego magii okresu w ciągu całego roku. By stworzyć wyjątkową atmosferę warto rozpocząć przygotowania już dzisiaj. Pamiętaj, aby zadbać nie tylko o wystrój wnętrza, prezenty czy odpowiednią ilość potraw na wigilijnym stole. Może w tym roku, w ramach niespodzianki, spróbujesz czegoś nowego? Nastrojowa oprawa muzyczna sprawi, że magię świąt, będzie można odczuć już w trakcie świątecznych przygotowań, a wigilijny wieczór zostanie na długo w pamięci twojej i twoich bliskich.

Pochodzenie kolęd

Słowo "kolęda" ma swe źródło w styczniowej uroczystości obchodzonej w Rzymie jeszcze przed narodzeniem Chrystusa. Styczniowe Kalendae, oznaczające pierwszy dzień każdego miesiąca, było wyjątkowe, ze względu na to, że to właśnie wtedy rzymscy konsulowie obejmowali swój urząd. Nieco później Juliusz Cezar ogłosił pierwszy dzień stycznia, pierwszym dniem nowego roku administracyjnego, z tej okazji Rzymianie odwiedzali się nawzajem i śpiewali sobie pieśni, a także wręczali drobne prezenty. Pierwotnie więc kolęda była pieśnią powitalną, a także pochwałą na cześć gospodarzy, w ten sposób, składano sobie także życzenia - szczęścia i pomyślności w nadchodzącym nowym roku. Z czasem zwyczaj ten przejęli chrześcijanie, z tym że przenieśli go na czas Bożego Narodzenia. Początkowo pieśni religijne o narodzeniu Chrystusa, były śpiewane wyłącznie po łacinie. Ich twórcy pierwotnie czerpali inspiracje z Ewangelii św. Łukasza i Mateusza, z czasem zaczęli odwoływać się do pieśni ludowych, literatury średniowiecznej czy apokryfów. W późniejszym czasie kolędy były także komponowane przez wybitnych kompozytorów, takich jak Jan Sebastian Bach czy Philippe Friedrich Silcher. Mianem najstarszej, zachowanej kolędy w języku polskim określa się kolędę z 1424 roku, znalezioną przez Aleksandra Brücknera w rękopisie Biblioteki Załuskich, która zaczyna się od słów "Zdrow bądź, krolu anjelski". Przyjmuje się, że w polskim dorobku kulturowym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Niezwykle bogatą kolekcję i długą tradycję kolęd i kolędowania posiadają nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Autorem wielu teksów kolęd był Marcin Luter. Natomiast jedna z najbardziej znanych kolęd na świecie "Cicha noc", która została przetłumaczona na ponad 300 różnych języków i dialektów pochodzi z Austrii. Pierwszy raz została wykonana w Salzburgu w 1818 roku.

Współczesne kolędowanie

kolędy na gitarę

Obecnie, coraz rzadziej można się spotkać z kolędnikami odwiedzającymi nasze domy, a nasze rodzime kolędy, niestety są wypierane przez popularne zagraniczne piosenki, które usłyszeć można wszędzie - na zakupach, w radiu, reklamach telewizyjnych. Na szczęście w wielu polskich domach nadal świetnie ma się tradycja wspólnego śpiewania kolęd podczas uroczystej kolacji 24 grudnia. Kolędy są tak uniwersalne, że będą doskonale brzmiały zagrane na różnych instrumentach - zarówno na organach w kościele, jak i w domowych warunkach, na cymbałkach czy flecie. Rodzinną atmosferę i swobodny klimat zapewnią zwłaszcza kolędy grane na gitarze. Niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym instrumentem, czy jesteś już wirtuozem, kolędy na gitarę świetnie się sprawdzają i przyczyniają się do tworzenia niezapomnianych wspomnień. Każdy z nas zna kolędy chociażby ze słyszenia, a jak wiadomo, dużo łatwiej jest nauczyć się czegoś, co już znamy. Kolędy na gitarę są zazwyczaj proste do zagrania. Trochę cierpliwości i samozaparcia wystarczy, by zapoznać się z podstawowymi chwytami, które pozwolą ci już zagrać niektóre utwory. Oczywiście, jeżeli masz już doświadczenie w grze na gitarze, możesz sięgnąć po trudniejsze wersje kolęd, dodawać do nich ozdobniki czy improwizować. Jeżeli martwisz się tym, że w twojej rodzinie nie ma zwyczaju śpiewania kolęd podczas wigilijnej kolacji, kolędy zagrane na gitarze zachęcą do śpiewania nawet najbardziej nieśmiałych. Potraktuj przygotowania poważnie - wybierz kolędy, które chcesz przygotować, dostosuj tonację do możliwości głosowych, poskładaj i wydrukuj śpiewniki dla bliskich. Pamiętaj, aby ozdobić je świątecznymi akcentami. Wspólne śpiewanie od tysięcy lat cieszy się ogromną popularnością i sprzyja zacieśnianiu się więzi między ludźmi. Zwłaszcza jeśli muzyka jest grana na żywo. Być może wspólne kolędowanie przy gitarze będzie nawet początkiem nowego bożonarodzeniowego zwyczaju w twoim domu? Do świąt Bożego Narodzenia zostało jeszcze trochę czasu, zatem nie trać ani minuty! Przejrzyj dostępne kolędy na gitarę, wybierz utwory, którymi się zajmiesz, weź do ręki instrument i trenuj wytrwale. Praca włożona w przygotowania, na pewno zostanie doceniona i przyczyni się do wypracowania pięknych wspomnień. Kolędy na gitarę, to doskonały sposób na stworzenie wyjątkowo rodzinnej, świątecznej atmosfery i sprawienie twoim bliskim przyjemności.