Haft richelieu należy do jednych z częściej stosowanych metod do wyrobu pięknych obrusów. Jego rozkwit przypadł na wiek siedemnasty i najbardziej popularny był na dworze królewskim Ludwika XIII. Sama nazwa pochodzi od kardynała Richelieu, który był ówczesnym miłośnikiem haftów. Zdobił ona haftem tym niemalże wszystkie swoje stroje. Dwór królewski poszedł w ślady kardynała Richelieu, ponieważ wszyscy ozdabiali swoje stroje haftem richelieu. W Polsce haft ten pojawił się na początku dwudziestego stulecia. Był on wówczas wykorzystywany w bogatych domach.

[caption id="attachment_823" align="alignleft" width="250"]haft richelieu Haft Richelieu[/caption]

Wykonywano z niego bieliznę stołowa oraz pościelową. Obecnie haft richelieu na powrót stał się niezwykle mody i chętnie stosowany. Te delikatne, ażurowe kombinację mogą naprawdę zachwycić i wspaniale udekorować wnętrze każdego mieszkania. Warto zatem dowiedzieć się, jak powstaje haft wenecki.

Techniki powstawania haftu richelieu

Do wytworzenia tego haftu niezbędna jest tkanina równo oraz gęsto tkana. Dlatego też najczęściej wykorzystuje się lniane płótno, batyst i elanolen. Dzierga się wykorzystując mulinę lub atłas. Nie można także zapominać o grubości nitki, musi ona być odpowiednio dobrana do grubości materiału. Wzór, który chcemy wykonać, na samym początku przerysowany jest na kalkę techniczną. Następnie kalka odbijana jest na wyprasowanej tkaninie. Odrysowany wzór będzie później wycinany oraz starannie obszywany. Samo odrysowanie musi być bardzo dokładne i najlepiej jest zakończyć go fastrygą. Dzierganie jest już zależne od techniki, jaką opracowała dana hafciarka.