Ostatnio można zaobserwować narastające zamiłowanie do rustykalnego wystroju. Styl ten stosowany jest szczególnie chętnie w kuchniach domów jednorodzinnych, ale również w salonach, przedpokojach, a nawet łazienkach. Jego ogromną zaletą jest niezwykle przytulny i ciepły klimat, jaki tworzy we wnętrzach. Wielu osobom kojarzy się on z domkami na wsiach, czy domami babci, gdzie w kuchni pachnie świeże ciasto, a w jadalni na drewniany stół przykryty odświętnym obrusem podawany jest gorący obiad. Taką atmosferę można osiągnąć nawet w  nowo urządzonym mieszkaniu. Wystarczy tylko zadbać o zgromadzenie odpowiednich mebli i dodatków.

W poszukiwaniu rustykalnych mebli

Jeśli nie wiemy gdzie znaleźć meble utrzymane w tej stylistyce, być może najlepszym rozwiązaniem będzie zajrzenie na babciny strych… albo odwiedziny na targu staroci. Wiele z meblifotele bujane kupowanych w takich miejscach, wymaga odnowienia, jednak jest to dobra okazja, by kilku meblom z różną historią i różnego pochodzenia nadać spójnego wyglądu. Sprawdzą naklejki z ludowymi motywami lub własnego pomysłu ozdoby decoupage. Innym przykładem rustykalnych mebli, które ciągle znajdują się w sprzedaży, są fotele bujane. Chyba żaden element wyposażenia aż tak nie kojarzy się z babcinym domem. Co ciekawe, równie wielkim zainteresowaniem cieszą się u młodych ludzi. Kto raz miał okazję w nich odpoczywać, ten z pewnością zapragnął mieć taki dla siebie. Fotele bujane to w dodatku  inwestycja na lata – ich trwałość jest nie do przecenienia. Oprócz foteli warto zainteresować się też rzeźbionymi, stylizowanymi regałami i kredensami, które świetnie wyglądają w kuchni. Ich półki o wygładzonych liniach wydają się stworzone do przechowywania domowych wyrobów takich jak dżemy i przetwory z warzyw.

Kwestia dodatków

Równie istotne jak meble, są drobne dodatki uzupełniające klimat. Zasłonki, obrusy czy serwetki z koronki lub w kratę, do tego kolekcja malowanej porcelany, ozdobne drewniane misy lub gliniane dzbanki, żeliwne naczynia, to wszystko doskonale wpisuje się w klimat rustykalnego wnętrza. Taka kuchnia to również dobre miejsce na wszelkie figurki, na przykład przedstawiające zwierzęta, gąski czy kurki. Na ścianach powiesić można większe, malowane talerze, patelnie, czy wianki z suszonymi warzywami. Jeśli nie możemy znaleźć sposobu aby zawiesić je na ścianie, możemy pomyśleć nad wystawieniem ich na specjalnej półce przeznaczonej na tego typu ozdoby. Tak naprawdę stworzenie atmosfery przytulnego, rustykalnego wnętrza nie musi wymagać od nas wielu wydatków. Większość z niezbędnych mebli i akcesoriów kupić można za grosze.