Tapety kojarzą się nam jednoznacznie z wykańczaniem ścian w domu. Produkowane są z różnych materiałów - włókna szklanego, włókna drzewnego, winylu, flizeliny, a nawet korka. Wciąż najpopularniejsze są jednak tapety papierowe, które mogą mieć także inne, praktyczne zastosowanie.

Tapety ścienne nadają się ozdabiania nie tylko muru, ale również innych rzeczy, które znajdują się w naszym mieszkaniu. Kilka poniższych pomysłów być może zainspiruje do zmiany czegoś w swoim otoczeniu. A nie jest to wcale trudne.

Tapeta ścienna świetnie nadaje się do odnowienia frontu szafy. W sklepach dostępne są specjalne okleiny meblowe, ale jednak warto odejść od standardowych rozwiązań i wykończyć swój mebel za pomocą wzorzystej lub strukturalnej tapety. W ten sposób można odnowić meble wykonane z litego drewna. W przypadku mebli, które już były malowane wcześniej farbą, należy usunąć starą powłokę, zeszlifować, odtłuścić i dopiero wtedy nakładać wybraną tapetę ścienną. Niektórzy używają tapet do wyklejania mało reprezentacyjnych drzwi w mieszkaniu. Położoną warstwę można spróbować zabezpieczyć lakierem do drewna.

pudełko oklejone tapetą ściennąTapety ścienne są grubsze od standardowego papieru, ponieważ mogą składać się nawet z kilku warstw. Tak gruby materiał jest zarazem łatwy do zginania, dlatego świetnie nadaje się do wykonywania ochronnych okładek na książki, podręczniki, ćwiczenia lub zeszyty. Dodatkowy plus- sami możemy dobierać wielkość okładki do danej książki, nawet tej o niestandardowym wymiarze. Okładka pomoże ochronić książkę nawet przed zalaniem i wchłonie wodę zanim ta dotrze do samej książki.

Kolejnym sposobem na wykorzystanie resztek tapety, która nam została to tworzenie ozdobnych pojemników. Wystarczy do tego zwykłe pudełko kartonowe, które następnie starannie oklejamy skrawkami tapety ściennej, która leży bezużytecznie od czasu ostatniego remontu. To świetny pomysł na dodatek do wnętrza, który będzie harmonijnie współgrał ze ścianami, na których wcześniej kładliśmy tapetę. Skrawki mogą także posłużyć do zrobienia oryginalnych obrazów, które również będą stanowić ciekawy akcent dekoracyjny. Inspirujące wzory tapet można znaleźć tutaj: http://tapetyswiata.pl/category/tapety-na-sciane.