Odpowiednio dobrane felgi aluminiowe wyglądają niezwykle efektownie i mogą w znacznym stopniu odmienić oblicze samochodu. Niestety, lata eksploatacji pojazdu powodują, że element ten ulega uszkodzeniom, w wyniku czego traci swój cały urok. Jak zatem zadbać o alufelgi, aby mogły zachować atrakcyjny wygląd możliwie najdłużej? Sprawdźmy to.

CZEGO NALEŻY UNIKAĆ?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, przeznaczonych do czyszczenia felg. Ich producenci gwarantują, że są one nie tylko skuteczne, ale także całkowicie bezpieczne dla felg aluminiowych. Jak to zwykle bywa w takich sytuacjach, prawda leży gdzieś po środku. O ile środki chemiczne, sprzedawane jako preparaty do czyszczenia felg, są rzeczywiście skutecznie, to z bezpieczeństwem ich stosowania bywa różnie. Większość z nich jest robiona na bazie agresywnych środków chemicznych, które mogą uszkodzić felgę. Na szczególne ryzyko narażeni są właściciele pojazdów z polerowanymi felgami, które nie zostały zabezpieczone warstwą lakieru. Zagrożeniem są także wszelkie rysy i uszkodzenia powłoki. Agresywna chemia może, w tej sytuacji, doprowadzić do powstania nieodwracalnych zniszczeń.

JAK ZATEM ZADBAĆ O FELGI?

Dużo lepszym rozwiązaniem od stosowania tzw. środków dedykowanych, jest użycie zwykłego szamponu samochodowego. W ten sposób można osiągnąć bardzo dobre rezultaty, nie gorsze od tych, jakie zapewnia agresywna chemia. Jest jednak jeden warunek - systematyczność. O ile mocne środki czyszczące są w stanie usunąć zabrudzenia już przy pierwszym użyciu, to mycie delikatnym szamponem powinno być powtarzane wielokrotnie. Czynność tą można sobie znacznie ułatwić, używając myjki wysokociśnieniowej, która nie stanowi zagrożenia dla felg aluminiowych.

Aby uniknąć powstawania trudnych do usunięcia zabrudzeń, warto pamiętać o częstym woskowaniu felg. Czynność ta powinna być powtarzana częściej, niż w przypadku woskowania nadwozia. Pozwoli to uniknąć powstawania wżerów ze smoły oraz z pyłu, będącego produktem ścierania klocków hamulcowych.