Nowoczesne laptopy znacznie różnią się od swoich odpowiedników sprzed paru lat. Obecne warianty w swoich projektach skupiają się na minimalizmie oraz estetycznym wyglądzie. W efekcie klienci dostają do swoich rąk modele, które posiadają stale rosnące możliwości obliczeniowe oraz stylowy wgląd. Jednak prezencja oraz osiągi ponoszone są kosztem odporności na uszkodzenia. Upadek nawet z niewielkiej wysokości jest w stanie skutecznie ograniczyć funkcjonalność użytkowanego sprzętu lub w skrajnych przypadkach trwale wyeliminować go z obiegu. Etui na laptop w sensie stricte nie istnieje, ale laptop w zbroi jak najbardziej. Toughbook, bo o tym mowa jest laptopem do zadań specjalnych,

Jego obudowa w zależności od modelu jest projektowana z myślą o sprostaniu zagrożeniom czyhającym na sprzęt elektroniczny – i to zagrożeniom ekstremalnym. Bardzo wysoka temperatura, wilgotność powietrza, ryzyko upadków ze znacznej wysokości nie stanowią dla toughbooka większego zagrożenia. Laptopy tego typu znajdują zastosowanie na całym świecie, głównie w przemyśle ciężkim, gdzie posiadanie stałego dostępu do informacji jest zwyczajnie niezbędne. Toughbook w ciągu ostatnich lat zaczął się wyjątkowo popularyzować szybko wykraczając poza „profesjonalne” środowisko.

Użytkownicy na całym świecie coraz częściej skłaniają się wobec opcji, jakie jest w stanie im zapewnić nowoczesny toughbook. Korzyści znacznie przewyższają tutaj koszty. Świadomość posiadania adekwatnego zabezpieczenia swojego sprzętu praktycznie w każdej sytuacji sprawia, że używa się go z większą swobodą.