Wybierając się do sklepu po zakup prezentu dla kilkuletniego dziecka, często zastanawiamy się, jaki rodzaj zabawki wybrać. Zabawek jest całe mnóstwo i możemy mieć problem, by podjąć racjonalną decyzję. Uciekając przed koniecznością samodzielnego wyboru chętnie decydujemy się na skorzystanie z podpowiedzi producentów zabawek i wybieramy podsuwane przez nich produkty edukacyjne wierząc, że takie zabawki będą nie tylko bawiły dziecko, ale i je uczyły. Warto w tym miejscu zastanowić się zatem, czym tak w ogóle są zabawki edukacyjne i jak najlepiej możemy je scharakteryzować. Wiele z nich znajdziesz na https://neorobot.pl/pl/zabawki-edukacyjne.

Określenie zabawka edukacyjna wynika z dodatkowej funkcji, przypisanej do niektórych modeli zabawek dziecięcych. Takie zabawki prócz funkcji typowo rozrywkowej powinny również rozwijać, uczyć nowych umiejętności lub doskonalić dziecko w posiadanych już przez nie zdolnościach tj. pisanie czy liczenie. Zabawka edukacyjna ma zatem pełnić funkcję rozrywkową oraz funkcję edukacyjna, co w oczywisty sposób wynika z jej nazwy. W praktyce, jeśli funkcję edukacyjną zabawek traktować w sposób dosłowny, możemy powiedzieć, że praktycznie wszystkie zabawki to zabawki edukacyjne. Ostatecznie dzieci uczą się przez zabawę, a zatem nawet zwykły pluszowy miś może być zabawką o funkcji edukacyjnej - bo rozwija wyobraźnię dziecka, uczy go odpowiedzialności, pozwala uczestniczyć w zabawach, które polegają na odwzorowaniu świata dorosłych itd. Powszechnie przyjmuje się jednak, że tylko niektóre zabawki dziecięce określa się mianem edukacyjnych. A jakie są to zabawki konkretnie?

Najbardziej popularne zabawki edukacyjne, które możemy znaleźć w większości sklepów internetowych z produktami dla dzieci, to przede wszystkim różnego rodzaju gry i przedmioty, które doskonalą dziecko w nauce pisania i liczenia. Do kategorii tego typu zabawek zalicza się również maty edukacyjne dla maluchów, różnego rodzaju instrumenty muzyczne, zabawki pozwalające realizować doświadczenia o charakterze naukowym, dziecięce laptopy i tablety oraz całą kategorię zabawek, które określa się mianem zabawek interaktywnych. Te ostatnie dedykowane są głównie dla najmłodszych dzieci w wieku do trzech lat.