Nie ulega wątpliwości, że psy są najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Z tego też względu staramy się dbać o nasze zwierzaki jak najlepiej. Kluczowy jest między innymi dobór odpowiedniego pożywienia. Nie zawsze jednak udaje się to już po pierwszej próbie. Czasami z różnych względów karmę należy także zmienić. Warto byłoby więc mieć świadomość tego, jak należy to zrobić.

Zmiana karmy – podstawowe informacje

Zmiana karmy u psa nie może nastąpić w sposób nagły i nieprzemyślany. Cały proces musi przebiegać bez pośpiechu. Przede wszystkim należałoby uwzględnić tak zwany okres przejściowy. Dzięki temu organizm zwierzaka, w tym układ pokarmowy, będzie mógł przyzwyczaić się do nowego rodzaju pożywienia. Jak długo powinien trwać taki okres przejściowy? Zaleca się, aby trwał on minimum pięć dni. Proces zmiany karmy u psa jest jednak kwestią bardzo indywidualną. Każde zwierzę może potrzebować innej ilości czasu na zmianę. W razie konieczności okres przejściowy należy przedłużyć. Jak zaś powinien wyglądać okres przejściowy? W trakcie jego trwania zwierzę powinno otrzymywać dwa rodzaje karmy: starą oraz nową. Ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Przez pierwsze dwa dni do miski należy więc wsypywać około 20% nowej karmy i około 80% karmy, którą psiak otrzymywał do tej pory. W trzecim dniu karmy można zmieszać ze sobą pół na pół. Czwartego dnia ilość nowej karmy można jeszcze zwiększyć, a piątego warto spróbować podać zwierzakowi całą miskę nowej karmy. Więcej wskazówek dotyczących zmiany karmy u psa znaleźć można na stronie https://wiecejnizkarma.pl/advices/zmiana-metody-zywienia-u-psa/.

W jaki sposób należy zmienić psu karmę?Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój?

Zmiana karmy u psa nie jest tak łatwym procesem, jak mogłoby się na pozór wydawać. Dokonując zmiany karmy u psa zawsze należy obserwować stan zwierzęcia. Istnieje wiele objawów, które można uznać za potencjalnie niepokojące. Wśród nich należy wyróżnić przede wszystkim apatię, ospałość, biegunki czy wymioty. Pies może również zdradzać oznaki braku apetytu. Może także nie być zbyt chętny do zabawy. Jeżeli zaobserwujemy powyższe symptomy, należy wydłużyć okres przejściowy. Jeśli jednak to nie poskutkuje, należałoby zastanowić się nad wizytą u weterynarza. Może także okazać się, iż karma, którą chcemy podawać zwierzęciu nie jest dla niego odpowiednia. Każda zmiana karmy u psa musi być starannie przemyślana. Zawsze należy upewnić się co do tego, że podajemy pupilowi karmę jak najwyższej jakości. Jeżeli mamy trudności z samodzielnym doborem karmy, warto byłoby rozważyć konsultację z lekarzem weterynarii. Na pewno pomoże on nam dokonać wyboru odpowiedniej karmy dla naszego pupila.