Wychowywanie w duchu wiary katolickiej jest coraz trudniejsze zważywszy na środowiska w jakich obracają się podopieczni. Zachwianie wszelkich praw moralnych, a niekiedy nawet ustanowionych przez państwo, brak kontroli i chęć przypodobania się kolegom i koleżankom prowadzi do odsunięcia się od wiary i zatracenia wyznawanych dotąd wartości. Niejedna księgarnia katolicka Jeremiasz.pl w publikacjach oferowanych klientom posiada tytuły pomagające opiekunom dotrzeć do swoich dzieci.

Niestety- coraz większa grupa młodzieży odsuwa się od religii nie uczęszczając na zajęcia w szkole, nie podchodząc do bierzmowania, a nawet bluźniąc na wiarę i jej wyznawców. Książki katolickie dla młodzieży uznawane są za śmieszne. Nieporadność większości autorów względem dotarcia do osób młodych sprawia, że cel osiągany przez nich jest wprost odwrotny do zamierzonego. Działania kościoła i ich przedstawicieli z roku na rok odnoszą gorsze efekty. Przełomową była działalność Jana Pawła II, którego słuchali nawet ci, którzy od wiary od dawna stronili, słowa nie namawiające do uczęszczania do kościoła zbliżały do niego ogrom ludzi.

Chcąc dotrzeć do jak najmłodszych, wydawane są także książki katolickie dla dzieci, w których delikatnie przekazywane treści spotykają się z akceptacją pociech.